Metin SÖNMEZ


BUNUN ADI BİLDİĞİNİZ KRİZ!

Hava sıcak. Daha da sıcak olacak, meteorolojik veriler öyle söylüyor.


Hava sıcak. Daha da sıcak olacak, meteorolojik veriler öyle söylüyor.

Bu arada daha eyyamı bahur günlerini görmedik bile. Daha anlaşılır yazmak gerekirse cehennem sıcakları henüz kapımızı çalmadı ama eli kulağında. Hava sıcaklığının 40 ve üzerinde olacağı zaman dilimlerine ramak kaldı.

Kötü günler geride kaldı… Daha kötü günler kapımızda.

Geçtiğimiz günlerde çok fazla gündem olmayan ama dikkat çeken bir dizi veri açıklandı. 2024 yılı Haziran ayında ölçülen sıcaklık, son 142 yılın rekoru olarak kayıtlara geçmiş mesela… ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) aylık küresel iklim raporuna göre, Haziran 2022, küresel sıcaklık kayıtlarının başladığı 1880’den itibaren en sıcak 6. ay oldu. Haziran 2022’de ortalama küresel yüzey (kara ve okyanus) sıcaklığı, 20. yüzyıl ortalamasının 0,87 derece üzerinde gerçekleşti. Sadece arazi sıcaklığı ölçümlerine göre Avrupa ve Asya’da Haziran ayı sıcaklık ortalamasının 1,56 derece üzerinde olduğu belirtildi. Ayrıca Haziran ayında kutup buzullarında da rekor seviyede erimeler meydana geldi.

Ülkemizde tabii ki bu sıcak hava dalgasından etkilendi. Türkiye’de geçtiğimiz Haziran ayında ortalama sıcaklıklar 1991-2020 yılları ortalamasının 0,6 derece üzerine çıkarak 22,4 derece olarak kaydedildi. 2022 yılı Haziran ayı 1971’den bu yana en sıcak 6. Haziran ayı oldu. Haziran’da termometreler Şırnak’ta 38,2 dereceyi, Cizre’deyse 45,8 dereceyi gösterdi. En yüksek sıcaklık ise Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 45,9 derece olarak ölçüldü. Temmuz ayında da ülkemizde sıcaklıklar çok arttı. Güney Marmara, Ege Bölgesi, Batı Akdeniz, Antalya, Adana ve İskenderun illeri, Güneydoğu Anadolu’da Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa’da sıcaklıklar 40 dereceyi aştı.

Google’a “İklim krizi yazın, en basitin bakın karşınıza ne çıkıyor:

Bunlar arasında okyanus ısınması, okyanus asitlenmesi ve deniz seviyesinin yükselmesi yer almaktadır. İklim değişikliği insanları gıda ve su kıtlığı, artan seller, aşırı sıcaklar, daha fazla hastalık ve ekonomik kayıplarla tehdit etmektedir. İnsan göçü ve çatışmalar da bunun bir sonucu olabilir.

Bu ve buna benzer veriler, istemediğiniz kadar önümüzde duruyor.

Aniden değişen-dönüşen iklim, haliyle mevsimler filan derken doğa bir anlamda kendisine karşı hoyratça davranan insanoğlundan intikam alıyor resmen. Şiraze biraz daha kayarsa, yerküre artık yaşanabilir olmaktan çıkacak. Çölleşmeler, su savaşları günleri; gittiğimiz nokta burası. Bugün değilse de yarın adına karşımızda duran fotoğraf bu ama kimin umurunda. Emin olun ki, dünyanın gündemiyle, bizim gündemimiz çok farklı.