https://analytics.google.com/analytics/web/provision/#/p257824016/reports/defaulthome


Veli ALTINKAYA


AK PARTİ-MHP’NİN MYK’SI VE ‘İMAME’

MHP büyük kongreyi 14 Mart’ta yapacaktı. 14 Mart’ın haftasonuna gelmesi; kısıtlamaların devam etme ihtimali düşünülerek kongre hafta içine, üç yıl önce olduğu gibi 18 Mart’a alındı.


MHP büyük kongreyi 14 Mart’ta yapacaktı. 14 Mart’ın haftasonuna gelmesi; kısıtlamaların devam etme ihtimali düşünülerek kongre hafta içine, üç yıl önce olduğu gibi 18 Mart’a alındı.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin (1915) yıldönümü. Bir süredir bu tarih ‘Şehitler Günü’ olarak da idrak ediliyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) geçtiğimiz günlerde son kez topladı. MYK üyelerine hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Nezaketen, “Uygun görürseniz ben de genel başkanlığa yeniden aday olmak istiyorum” dedi. Tüm üyeler bu talebi ayakta alkışladılar. Toplantı sonrasında Bahçeli 75 kişilik MYK üyelerinin tamamına birer plaket verdi.

Genel başkanlarının elinden plaket alan MYK üyeleri hem mutlu oldu, hem de kafaları karıştı. Mutlu oldular, genel başkanları kendilerine plaket takdim etmişti. Kafaları karıştı, ya genel başkan kongrede, ‘Yeter artık sizinle çalışmak istemiyorum’ derse ne yapacaklardı?

MHP MYK asıl listesi 75 kişiden oluşuyor. 20 de yedek var. 75 kişilik asıl listede Kayseri’den iki isim bulunuyor. Bunlardan biri eski il başkanı ve eski vekil Süleyman Korkmaz, diğeri Kayseri Kadın Kolları eski Başkanı Serap Şule Kalın.

Geçenlerde konuştuğum MHP’nin etkili isimlerinden biri, “Abi, bizde MYK listesini önceden iki isim ancak bilir” dedi. Anladım biri Devlet Bey, ya diğeri...

Bence meçhul...

Süleyman Korkmaz’ın koltuğunu koruma ihtimali çok düşük. Buna karşın Serap Şule Kalın’ın yeniden MYK’ya girme ihtimali yüksek.

MHP’de Kayseri’den mevcut vekil, eski vekil, eski il başkanı eski parti yöneticisi; gönlünden MYK üyeliği geçiren çok. Ama partide kimsenin bunu yüksek sesle dillendirme ihtimali yok. Yüksek sesle MYK üyeliğini dillendirenin işi o dakikada biter.

Üç yıl önce bu tarihte MHP’de Bahçeli’den sonraki en etkili isim Teşkilat Başkanı Şefkat Çetin’di. Gerçi, Şefkat Çetin’in gideceğini, hemşerimiz Yıldıray Çiçek’in kongre öncesindeki yazısından anlamıştık. Bu kez ve şimdilik öyle ‘güçlü bir sinyal’ yok.

Peki, ne olur?

Serap Hanım koltuğunu koruyabilir. İki vekilden, yani İsmail Özdemir ve Baki Ersoy’dan biri de MYK’ya girebilir. Ama illa Kayseri’den iki isim MYK’da yer alacak diye bir usül de yok. Bir de olabilir, üç de. MYK üyeliği için kulağıma derinden ‘cızırtılı’ bazı sesler geliyor. Bakalım kongreye yakın bu sesler netleşecek mi?

MHP’de durum bu...

Peki, Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı AK Parti’de durum ne?

AK Parti’de büyük kongre tarihi belli oldu. Cumhurbaşkanı 24 Mart diye açıkladı tarihi.

Bir ay kadar önce AK Parti’nin mart sonu, nisan başı gibi büyük kongreyi yapacağını ve hemen akabinde de kabine revizyonu olacağını yazmıştım. Kabine revizyonu büyük kongreden sonra gözüküyor. Bana göre 10 kadar bakan da değişir. Cumhurbaşkanı yardımcısı sayısı da iki veya üçe çıkar.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) 50 üyeden oluşuyor. MKYK’da olup da Kabine’de yer alan tek isim var. O da Lütfü Elvan. Yani bir isim hem MKYK’ da, hem de Kabine’de yer almaz.

Kayseri’den MKYK ve Başkanlık Divanı denilen MYK’da bir isim mevcut. O da Mehmet Özhaseki... Özhaseki, malum Yerel Yönetimler Başkanı. Özhaseki yine MKYK’da kalırsa mevcut görevini sürdürür. Ama listede olmazsa bilin ki Kabine’ye girecek demektir.

Özhaseki, MKYK listesinde olmayıp Kabine namzedi olursa, yerine Kayseri’den kim girebilir?

Geçmişte Kayseri’den 50 kişilik listede iki, hatta üç ismin bulunduğunu biliyorum. Hiç ismin olmadığı günler de oldu.

Özhaseki dışında illa Kayseri’den bir isim MYK listesinde yer alacak olursa üç güçlü aday var. Mustafa Elitaş, Taner Yıldız ve İsmail Emrah Karayel.

AK Parti’de kafaları karıştıracak bir ‘zan’ ile yazıyı noktalayalım.

Malum milletvekilleri bakan oldukları zaman anayasaya göre istifa etmek zorunda.

Özhaseki, bakan veya cumhurbaşkanı yardımcısı olursa, yasal olarak vekillikten de istifa edecek. Yaklaşık 2 yıl sonra yapılacak seçimlerde de olası bu görevini sürdürürken milletvekili listesine gireceğini sanmam. Ha bu arada Kayseri’den Özhaseki dışında da bakanlık beklentisi olanlar da var. Bakalım koltuğunu koruması kesine yakın olan Hulusi Akar dışında bir Kayserili Kabine’ye girebilecek mi?

Peki, seçim tarihinde 21 yıllık vekilliklerini tamamlayacakları için bizim ‘jübile’ teklif ettiğimiz iki eski bakanımız da, ola ki sesimiz duyulur da listede yer almazsa, AK Parti’nin ‘imamesi’ kim olacak? Sahi Özhaseki Kabine’de yer alır da aday olmazsa iki vekilimiz de (zor gözüküyor ama) jübile yaparlarsa, sizce iktidar partisi imame, yani liste başına kimi koyar dersiniz?

 

KULİS BULVARI

‘HEKİM’ BAŞKAN VE ‘ÖNCE İNSAN-ÖNCE SAĞLIK’

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ‘hekim’ olduğu için sağlık çalışanlarının dilinden anlıyor. Yaklaşık bir yıldır devam eden salgınla mücadelede ‘hekim’ olan Başkan Büyükkılıç, İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen talepleri hiç geri çevirmedi. Sağlık Bakanı ‘filyasyon’ kelimesini ilk kullandığında bu süreci en başarılı götüren ilk üç ilden birinin Kayseri olduğunu söylemişti. Bugün filyasyonun yanı sıra aşılamada da Kayseri fena değil. Bu başarıda tüm belediyeler ve meslek örgütlerinin katkısı elbette önemli. Büyükşehir, Başkan Büyükkılıç’ın talimatı ile geçmişte filyasyon ekibine 63 araç ve 84 personel tahsis etmişti. Haftasonu Büyükşehir’in önünde 24 sıfır araç vardı. Bu 24 araç da şoförleri ile Sağlık Müdürlüğü filyasyon ve aşı ekibinin emrine verilmiş. ’Doktor’ Başkan Büyükkılıç’ın ‘önce insan-önce sağlık’ anlayışı ile verdiği katkıya teşekkür etmek gerek.

 

Mış… Miş… Muş…

00-Vaka sayısının artması, önümüzdeki hafta kısıtlamanın kademeli kaldırılmasını bekleyen Kayseri’yi sıkıntıya sokmuş.

00-Büyükşehir filyasyon ve aşı ekibi için 24 yeni araç ve şoför tahsis etmiş.

00-‘HDP’nin hamisi ve yalakası CHP’ sözünden sonra malum çevreler Özhaseki’ye yüklenmeye başlamış.

00-AK Parti’nin 24 Mart’ta yapılacak büyük kongresinden sonra Kabine’de revizyon bekleniyormuş.

00-Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, sürekli halkın içinde olan çalışmaları ile takdir topluyormuş.

00-Önümüzdeki hafta dernek, vakıf, kooperatif vb. meslek örgütleri kongrelerinin serbest bırakılması halinde gözler Baro seçimlerine çevrilecekmiş.

00-Başkan Yalçın Zincidere Göleti etrafında güzel bir mesire alanı oluşturuyormuş.

00-ERÜ İletişim Fakültesi ‘Gazete ERÜ Atölyesi’ne Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkan Mahmut Sabah’ın adı verilmiş.